Jest lek na COVID-19. Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o zarejestrowaniu leku remdesivir jako leku na chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Remdesivir był wcześniej testowany pod kątem COVID-19, ale dopiero teraz wiadomo, że może być skuteczny.
Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu COVID-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby – podaje agencja informacyjna Reuters.
Remdesivir lekiem na COVID-19?
Remdesiwir (remdesivir) to lek przeciwwirusowy, który został stworzony w celu leczenia gorączki krwotocznej Ebola. Jest to lek eksperymentalny, opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences.
Czy remdesiwir leczy chorobę COVID-19 wywoływaną przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Z badań międzynarodowych, w tym Europie i USA, wynika, że o 31 procent (z 15 do 11 dni) skraca on powrót do zdrowia chorych z COVID-19 w porównaniu z placebo.
Guido Rasi, szef Europejskiej Agencji Leków (EMA) zapewnił, że remdesivir zostanie zatwierdzony do użycia w ramach szybciej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna autoryzacja. Dzięki temu może zwiększyć się skuteczność leczenia COVID-19.
Rasi zapowiedział również, że EMA przewiduje przyspieszoną rejestrację substancji przydatnych w leczeniu COVID-19, bazujących na przeciwciałach monoklonalnych. Preparaty te mają blokować działanie koronawirusa SARS-CoV-2, dzięki czemu będzie można uratować życie chorych, skrócić rekonwalescencję i zmniejszyć obciążenie szpitali.